Пукнатини в стената – опасни ли са и как се ремонтират

Всяка видима повреда в жилищна сграда влияе негативно върху нейната визия. Тя би могла да бъде лесно отстранена или дори пренебрегната, ако е само козметична. Когато говорим обаче за структурни проблеми, със сигурност трябва да им се обърне сериозно внимание. Пукнатини в стените са често срещан феномен, а причините за тяхната поява са много и разнообразни.

Забележите ли пукнатина, не бързайте да се паникьосвате. Важно е да установите какво я е предизвикало, а после да установите колко сериозен е проблемът. Понякога това изисква намесата на специалист, друг път решението е просто. За да решите как да постъпите, ние ще Ви предложим полезна информация.

Видове пукнатини

Мястото, където се появява пукнатина, има важно значение. То може да ни подскаже колко сериозен е проблемът, как и дали изобщо можем да се справим с него.

Пукнатини по вътрешните стени

Често съвсем случайно забелязваме, че на стената се е появил тънък, накъдрен процеп. Той може да е фин и почти невидим, а може и да е ясно открояващ се. Възможните причини са следните:

  • Температурни промени – разликата в температурите в едно помещение може да доведе до свиване и разширяване на мазилката, а от там и до поява на цепнатини.
  • Съхнене – нанасянето на дебел слой материал или на такъв с неправилна консистенция също може да причини напукване при изсъхването.
  • Вибрации – понякога пукнатините могат да се появят следствие на външни фактори като ремонтни дейности, използване на тежка техника или непрекъснат интензивен трафик.
  • Влага и подпочвени води – следствие на този неприятен проблем се появяват пропадания и усуквания, които се проявяват под формата на различни по големина пукнатини. Влагата води до раздуване на материалите, а при тяхното изсъхване вече е налице нацепване на повърхността.
Пукнатини по вътрешните стени
Пукнатините по вътрешните стени са неприятна гледка

Пукнатини по външните стени на сграда

Напуканите външни стени често са сигнал за тревога. Тяхната поява в повечето случаи се дължи на конструктивни проблеми или външно влияние.

  • Устойчивост на основите – лошо проектиране или некачествено изпълнение може да причини натоварвания в основата, които да доведат до напукване или дори видимо изместване.
  • Атмосферно влияние – отчетливите температурни разлики в някои райони са причина за отслабване на материалите и появата на пукнатини по тях.
  • Качество на материалите – неправилно смесени строителни материали или неподходящо подбрани такива могат да са в основата на проблема. Технологията на полагането им също е от важно значение и може да стане потенциална причина за напукване.
Външните пукнатини са сериозен проблем
Външните пукнатини често сигнализират за сериозен проблем

Типове пукнатини и техните особености

Формата, размерите и промените в пукнатините са като тяхна визитна картичка. Тази информация може да ни помогне да направим правилна оценка на опасността, която крият те.

Фини пукнатини

Тяхната ширина е малка – в рамките на милиметър. Най-честата причина за появата им са температурни промени, влияещи на повърхностните слоеве мазилка. Могат да бъдат забелязани около врати, прозорци или портални конструкции. Почти винаги този тип пукнатини са козметични и нямат отношение към строителната структура на помещението.

Фини пукнатини
Фините пукнатини са често срещан проблем

Средни пукнатини

На пукнатини с размери между 1 и 5 мм трябва да се обърне внимание. Те могат да подсказват за някакви проблеми с основите или да сочат, че в конструкцията протичат непредвидени процеси и движения. Най-често тези пукнатини са със значителна дължина и са локализирани в ъглите на помещенията. Нацепването може да бъде дори диагонално, преминаващо през цяла стена. Такива нарушения в целостта могат да крият риск и това налага те да бъдат наблюдавани известно време за промени, нарастване и разширявания.

Широки пукнатини
Някои пукнатини могат да са по-широки

Широки пукнатини

Всяка пукнатина, надминаваща 5 мм, може да се счита за голяма. Почти винаги те са сигнал за сериозни проблеми с цялостната стабилност на сградата, протичащи в основите. Причината може да бъде движение на земни пластове, земетресение, интензивни и продължителни вибрации и т.н. Обикновено такъв тип пукнатини се появяват на носещи стени, имат зигзагообразна форма и са разположени диагонално. Забележите ли ги, незабавно потърсете съдействие от компетентно лице.

Пукнатини с големи размери
Пукнатини с големи размери изискват незабавна реакция

Ремонт на пукнатини

В зависимост от типа на пукнатината, понякога можете да се справите сами с нейния ремонт, а понякога трябва да потърсите услугите на специалист. Ето какво и как можете да направите сами.

Подгответе засегнатия участък

Отново напомняме, че на козметичен ремонт подлежат само повредите, които определяме като фини до средни. За всички останали случаи е наложително да бъде открита причината, да бъде отстранена и тогава да се възстанови целостта на засегнатия участък. Направете оценка на Вашата пукнатина и ако тя подлежи на ремонт, преминете към следващата стъпка.

  • С малко длето е добре леко да разширите пукнатините в участъците, където те са особено стеснени. Така ще осигурите добър достъп към вътрешността и ще можете да попълните качествено с материал.
  • Използвайте малка четка или силна прахосмукачка, за да отстраните всички малки частици и прахови замърсявания от цепнатината.

Изберете подходящ пълнител за пукнатината

В зависимост от основата, върху която е проблемната зона, можете да използвате различен тип материали за запълване.

  • Гипсокартон и мазилка – върху такъв тип основа обикновено се получава тънка и фина пукнатина. Можете лесно да я коригирате с помощта на акрилен кит.
  • Бетон и тухла – тези материали предполагат образуването на малко по-дълбоки пукнатини. За тяхното качествено коригиране е добре да бъдат използвани пълнители на полимерна основа. Добро решение е и запълването с епоксидна смола, особено ако стената е носеща.

За да запълните качествено отворилото се пространство, използвайте спринцовки и малки шпакли. Трябва да сте сигурни, че слепващият агент е проникнал достатъчно дълбоко и плътно. Ако има участъци с по-голям размер, можете да използвате армираща лента, която да изиграе ролята на стабилизиращ, подсилващ и задържащ материала елемент.

Ремонт на пукнатини
Ремонтът на малки пукнатини не е сложен

Финално покритие

Накрая трябва да оформите участъка така, че да не се отличава от останалата част от стената. За целта изчакайте материала да изсъхне отлично. Така ще можете да изшкурите излишното и да загладите добре повърхността. Накрая боядисайте цялата стена, за да получите равномерно покритие с хомогенен цвят.

И един последен съвет. Ако обитавате жилищен блок и забележите видими пукнатини по стените, не подминавайте с лека ръка. Попитайте Вашите съседи дали са забелязали такива проблеми и в тяхното жилище. Ако се окаже, че и в други домове са се появили подобни цепнатини, задължително се обърнете към специалист. Той трябва да открие причината за тяхната поява и да препоръча мерки за укрепване и отстраняване. В тези случаи малките знаци може да сочат голям проблем, който не бива да се неглижира.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *